Tedarikçiler için Sık Sorulan Sorular

Tedarikçi Üyelik Seçenekleri

Ücretsiz Üyelik

 • Üyelik Ücreti: YOK
 • Üyelik Süresi: 365 Gün
 • BuyTroy komisyon oranı: %20
 • Ürün Listeleme: Ücretsiz
 • Listelenebilecek ürün sayısı: 50

Gümüş Üyelik

 • Üyelik Ücreti: $19.90
 • Üyelik Süresi: 30 Gün
 • BuyTroy komisyon oranı: %12
 • Ürün Listeleme: Ücretsiz
 • Listelenebilecek ürün sayısı: 250

Altın Üyelik

 • Üyelik Ücreti: $39.00
 • Üyelik Süresi: 30 Gün
 • BuyTroy komisyon oranı: %10
 • Ürün Listeleme: Ücretsiz
 • Listelenebilecek ürün sayısı: 1000

Platin Üyelik

 • Üyelik Ücreti: $299.00
 • Üyelik Süresi: 365 Gün
 • BuyTroy komisyon oranı: %10
 • Ürün Listeleme: Ücretsiz
 • Listelenebilecek ürün sayısı: 1000

Sorular ve Cevaplar

Bu sayfa en son 18 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

BuyTroy.com'da nasıl satış yapabilirim?

BuyTroy.com’da satış yapmak için ürünün mutlaka Türkiye’den gönderilir olması gerekmektedir. O yüzden sadece Türkiye’den satıcılar mağaza açabilirler. Üye Olma/Register lanından (https://www.buytroy.com/my-account/) Seller/Satıcı seçeneğini seçerek Satıcı üyeliğinizi oluşturabilirsiniz. Üyeliğinizle birlikte satıcı paneli Türkçe dilinde aktif olacak ve bu panelden gerekli mağaza düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. Ürün listeleyebilmek için Üyelik Seçeneklerinden Ücretsiz veya Ücretli olanlardan birini aktif etmeniz gerekmektedir.

Siparişler müşteriye nasıl gönderiliyor?

1- PTT/Posta ile:
Satın alınan ürünlerinizi kendiniz PTT, posta hizmeti ile gönderebilirsiniz. Bu seçenek en ucuz ama teslimat süreleri uzun olan yurtdışı gönderme seçeneğidir. PTT ile gönderilerinizi mutlaka taahütlü göndermeniz gerekir ki müşterinize takip numarası iletebilin. Bu takip numarası ile müşteriniz sadece paketin ülke transfer merkezlerindeki hareketi ve alıcıya teslimatını takip ettirir. Gönderinizin takibini http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ sitesinden yapabilir. Müşteriniz de kendi ülkesinin posta sitesinden takip edebilir. Bazı ülkelerin kendi ülkelerindeki posta sitesi ancak ürün ülke sınırları içine girdikten sonraki hareketleri gösterir.
Teslim Süreleri:
Amerika: 1 – 3 Hafta
Avrupa: 1-2 Hafta
Orta Doğu: 1-3 Hafta
Asya: 1-3 Hatfa
Avustralya: 2-3 Hatfa

2- Hızlı Kargo (UPS, DHL, FEDEX) ile
Bölgenizde bulunan express uçak kargo firmaları ile anlaşma yapıp dünya geneline hızlı ancak posta hizmetine göre daha pahalı Uluslararası kargo firmalarını kullanabilirsiniz. Bu kargo firmalarından alacağınız hizmeti verilen takip numarası ile anlık, birkaç saatlik zaman dilimleri ile takip edebilirsiniz. Her farklı adres gönderisi için farklı takip numarası alırsınız.
Teslim Süreleri:
Amerika: 2-3 Gün
Avrupa: 1-2 Gün
Orta Doğu: 3-4 Gün
Asya: 3-4 Gün
Avustralya: 3-4 Gün

UPS Takip sayfası: https://wwwapps.ups.com/WebTracking/track

DHL Takip Sayfası: http://www.dhl.com.tr/tr/express/tracking.html?AWB

FEDEX Takip Sayfası: https://www.fedex.com/apps/fedextrack/?action=track

3- BuyTroy Depo/Transfer Merkezinden (BURSA) Gönderme
Ürününüzü BuyTroy Depo/Transfer merkezinde stok yaparak veya stok yapmadan anlaşmalı Express Kargo firmaları ile anlaşmalı fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz. BuyTroy.com pazar yerinden yapacağınız satışlarınız için KargoGO.comi fiyatlar üzerinden %15 indiriminiz olacak. KargoGO.com ana sayfadan Ülkeye ve ağırlığa göre fiyatları anlık görüntüleyebilirsiniz. Gözüken fiyatlara paketinizin BuyTroy Bursa transfer merkezine MNG veya ARAS kargo ile ulaştırma ücreti dahildir. Ve yurtdışındaki müşterinizin adresine teslim ücretidir. Bizim aracılığımızla yapacağınız gönderilerin anlık takiplerini KargoGO takip sayfasından veya kullanılan Express Kargo firmasının (UPS, DHL, FEDEX) sayfasından aynı takip numarası ile anlık takip edebilirsiniz.

Teslim Süreleri:
Amerika: 2-3 Gün
Avrupa: 1-2 Gün
Orta Doğu: 3-4 Gün
Asya: 3-4 Gün
Avustralya: 3-4 Gün

KargoGO Takip Sayfası: https://www.kargogo.com/tr/module/orderparcel/tracking

UPS Takip sayfası: https://wwwapps.ups.com/WebTracking/track

DHL Takip Sayfası: http://www.dhl.com.tr/tr/express/tracking.html?AWB

FEDEX Takip Sayfası: https://www.fedex.com/apps/fedextrack/?action=track

Gümrük süreçleri nasıl işliyor?

Türkiye’den gönderirken mal bedeliniz 7500 Eur ve 150 Kg yi aşmıyorsa Türkiye’de gümrükleme yapmanız gerekmez, Mikro İhracat kapsamında herhangi bir Express kargo firması ile direk gönderebilirsiniz. Gönderi sırasından ürün içeriğini ve değerini belirten proforma fatura ve konşimento düzenlenir.

Alıcı ülkedeki gümrükleme işlemler her ülkeye göre değişir ve çıkan masraflardan alıcı sorumludur. Ancak tüm alıcı müşteriler bunu bilmeyebilir, o yüzden her ürün açıklamalarında bunu belirtmenizde fayda var. Dilerseniz Mağaza ayarlarında Hakkımızda/About kısmında veya her ürün açıklamalarının altında alttaki yazıyı ekleyebilirsiniz.

“Buyers will pay for the additional costs such as customs clearance fees. Customs clearance fees can be changed based on the price and type of item, package dimensions and weight and origin country."

Amerika’da genel olarak ürün bedeli 800 USD yi aşmıyorsa alıcıya gümrük masrafı çıkmaz. Bu tutar ile ilgili bir değişiklik olması durumunda bu bilgi güncellenecektir.
NOT: Şunu unutmayınız ki aslında her ürün gümrüğe tabidir. Gümrük masrafı çıkıp çıkmayacağı ilgili ülkenin gümrük mevzuatına göre değişir ki bu bazen gümrük memurunun insiyatifine veya yetkisine bile bırakılabilir.

Ödemeler nasıl yapılıyor?

1- Müşteri ödemeleri
Dünya genelindeki müşteriler ürünleri satın alırken, ödemelerini Visa, Master veya AmericanExpress logolu kredi kartları ve Paypal ile  BuyTroy.com hesaplarına yapabilmektedirler.

2- Tedarikçi ödemeleri
Tedarikçiler ödemelerini minimum 30 usd çekme limiti ile talep edebilirler. Ödeme talep edilen tutarın içindeki siparişler mutlaka müşteriye teslim edilmiş olmalı. Teslim edilmiş ürünlerin ödeme talepleri istenilen herhangi bir zamanda yapılabilir, süre kısıtlaması yoktur. Kazançlarınız hesabınızda dolar olarak birikir ve ödeme talep ettiğiniz günkü BuyTroy’un kurundan(Merkez bankası Satış kurundan 10 kuruş eksik) belirttiğiniz Türkiye bankasındaki TL hesabınıza TL olarak 24 saat içinde (iş gününde) bir transfer kesintisine uğramadan aktarılır.

Ürünlerim nerede, hangi ülkelere satılabilecek?

BuyTroy.com’a listelediğiniz ürünlerin satışı tüm ülkelere açıktır ancak en yoğun talep Amerika, Avrupa, Avustralya ve Arap ülkelerinden gelmektedir.

BuyTroy.com'da herşey satabilirmiyim?

Bir ürünün yurtdışına satılabilir olmasında en büyük etmen uluslararası alanda taşınabilir(yurtdışına kargo edilebilir) ve yasaklı ürün gurubuna girmemesi gerekir. Bazı ürünler de ek döküman gerektirir. Aşağıda bazı yasaklı ve özel ürünleri belirttik.

Ek Evrak Gerektiren Ürün Grupları
1- Gıda: Orjinal ambalaj, olması gerekir, marka olması gerekir ve Gıda Sertifikasının Bulunması gerekir
2- Kozmetik Ürünler: MSDS (material safety data sheet) / Malzeme Güvenlik Bilgi Formu ile yurtdışına yönlendirilebilir ancak, mutlaka önceden MSDS raporu iletilip içeriğinin Uçak kargo ile taşınmaya uygun olduğu teyit edilmeli.

Yasaklı Ürünler:
1- Parfüm
2- Sıvı kimyasallar
3- Canlı Hayvan
4- Piller
5- Güçlü Mıknatıslar
6- Silah
7- Sahte/Taklit/Replika Ürünler
8- Külçe Gümüş veya Altın
9- Uyuşturucu